Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

tt [Turi Tibor]: Új szervezési formák után kutatva. A Forum Könyvkiadó Alkotók Gyûlésének plénuma. - Magyar Szó, 1990. I. 19., 9.

 

Módosítva a napirendet, a Forum Könykiadó Alkotók Gyûlésének tegnap megtartott plénumán elsõként a könyvkiadó és ennek keretében az AGY új szervezeti konstituálásáról volt szó.

Csorba Béla ismertette az AGY alapszabályzatának módosítására vonatkozó, korábban tett észrevételeit, amelyekben többek között síkraszállt az emberi jogok és szabadságok maradéktalan érvényesítéséért. Véleménye szerint az AGY korábban hallgatott ezekrõl a kérdésekrõl és a jövõben ezt nem volna szabad megengedni.

Bosnyák István indítványt tett az AGY megreformálására, átminõsülésére. Ebben megállapítja, "hogy az AGY minden eddigi pozitívumával és fogyatékosságaival kinõtte önmagát: a folyamatban levõ össz társadalmi reformjaink nemcsak a közélet, a politikai szféra, de az anyanyelvû alkotótevékenységek reformját és demokratizálódását is szükségessé és lehetõvé is teszi." Ezért javasolta, hogy az új asszociáció kapjon új elnevezést és legyen a Jugoszláviai Magyar Írástudók Fóruma. Ennek az új szervezetnek tagjai lennének az írók, publicisták, mûfordítók, kritikusok és az úgynevezett humán diszciplínák mûvelõi: történészek, nyelvészek, etnográfusok, folkloristák stb. A lehetséges szervezési formák tekintetébe a Fórumnak önállónak kell lennie, interdiszciplináris szakosztályokban folyna a munka és mûködnének fiókszervezetek is Muraszombaton, Eszéken, Szabadkán, Újvidéken, Zentán és Zrenjaninban, a szakosztályok közös koordináló szerve pedig Újvidéken a Forum Lap- és Könyvkiadó Vállalatban székelne.

Az elhangzott észrevételeket figyelembe véve az AGY kinevezett egy hattagú bizottságot, amely összegezi a plénumon hallottakat és március közepén elkészíti a jelentést, hiszen a vállalatokról szóló törvény értelmében az AGY alapszabályzata is alapos változtatásra, módosításra szorul.

A kiadó múlt évi produkciója körül nem alakult ki vita, viszont annál több észrevétel érte az idei kiadói tervet. Röviden összegezve a hallottakat, a jövõben nagyobb teret kell szentelni a szociográfiának, amely évekig elhanyagolt terület volt, a kiadói tervbe bele kell foglalni néhány címszót, amely - és ezt a vitában többen is hangsúlyozták - érthetetlen okokból kimaradt. Ezek Herceg János bibliográfiai kötete, amelyet Vékás János készített el, legújabb korunk irodalomtörténetének a megírása, Sava Babiæ válogatott tanulmánykötetének a megjelentetése stb. Az elhangzott kiegészítésekkel és módosításokkal hosszas vita után az AGY tagjai elfogadták az idei kiadói tervet.

Módosultak a regénypályázat eddig érvényben levõ kritériumai is. A jövõben senkit sem hívnak meg a pályázatra, mindenki szabadon jelentkezhet és a kiadó minden határidõben beérkezett kéziratot figyelembe vesz. Újdonságnak számít az is, hogy a sorozatok jobbá tétele és a mûhelymunka elmélyítése érdekében minden sorozat gondozására több tagból álló szerkesztõbizottságokat neveztek ki.